Pazarlama Yolunda Neuro Marketing Esintisi

23-01-2018
  • Image

Neuro Marketing kavramını en basit haliyle, nörolojik araştırma ve beyin bilimin pazarlama amaçlı kullanımı olarak açıklayabiliriz. İnsan beynindeki nöronların etkileşimleri, bireylerin farkında olmadan bilinç dışına ittikleri ihtiyaç, istek ve arzularını ortaya çıkarmak için araştırılmaya başlanmıştır. Markalar, logolar, renkler ve sloganlar gibi değişkenlere karşı insan beyninin verdiği tepkiler ve bu beyinsel aktivitelerin bireyin satın alma kararları üzerindeki etkisi incelenmektedir. Pazarlama dünyasında ise, incelenen bu sonuçlardan yola çıkılarak bir pazarlama stratejisi oluşturulur ve  markanın adımlarını bu yönde atarak başarıya ulaşması hedeflenir.

Neuro Marketing içerisinde birçok uygulama türünü barındırmaktadır. Şu anda da dünyada ve Türkiye’de birçok kullanım örneği mevcuttur.

Renklerin satın alma davranışı üzerindeki etkileri oldukça büyüktür. Örneğin mavi insanda güven duygusunu uyandırırken kırmızı rengin iştah açıcı bir etkisi vardır. Günümüzde birçok marka logosundan ya da ambalajından tutun da ofisinin dekorasyonuna kadar renkleri bir pazarlama aracı olarak kullanmaktadır. Buna vereceğimiz en bilindik örneklerden biri Coca Cola’nın markayı iştah açan ve kışkırtıcı kırmızı rengini kullanarak ifade etme yolu sergilemesidir. 

Peki bunun dışında markaların nöro-pazarlamayı kullanma biçimleri nasıldır? Hyundai neuro marketingi otuz deneğin EEG başlıkları taktıkları bir yöntem ile kullanmış ve bu deneklere bir saat boyunca bir araba prototipini incelemelerini söylemiştir. Elektronlar tarafından sunulan bilgiler kayıt altına alınarak uzmanlar tarafından analiz edilmiş ve Hyundai markası sonraki arabalarını bu bilgiler ışığında tasarlamıştır. 

Bir diğer örnekte ise Frito-Lay,  neuro marketingi paket tasarımlarının çekiciliği açısından kullanmıştır. Ürettiği ürünleri bölüm bölüm tüketicilere gösteren Frito-Lay, katılımcıların beğeni algıları doğrultusunda verdiği cevaplar ile paketlerdeki yazı büyüklüğü, yazı tipi, resimler ve renkler gibi değişkenleri analiz etmiştir. Bu örneklerin sonuçlarına baktığımızdaysa Neuro Marketing’in son derece etkili ve gerekli bir pazarlama yöntemi olduğunu görmekteyiz. 

İnsanın duygularını ve bilinç dışı düşüncelerini anlamak, satın alma davranışını anlama ve pazarlama noktasında çok büyük bir önem arz etmektedir. Bu noktada da neuro pazarlama yöntemi kurtarıcı peleriniyle birlikte markaların ve pazarlamacıların dünyasına bir ışık saçmaktadır. Markanın çabası karşısında alacağı meyvenin daha tatlı ve lezzetli olmasına olanak sağlayacak bu yöntemin kullanımı, sürekli gelişen ve değişen reklam sektörü ve teknoloji ile birlikte hiç şüphesiz daha ileri noktalara taşınacaktır.


En Yeniler

Image
2018-03-15
Baby Boomers'dan Kristalleşen Nesle Uzanan Elli Yıllık Yolculuk
Daha fazlası