Dijital Çağda Yeni Trend: İnfluencer Marketing

11-07-2018
  • Image

Son dönemin en çok konuşulan dijital pazarlama trendlerinden influencer marketing’i hepimiz duymuşuzdur. Peki influencer marketing hakkında ne kadar bilgiye sahibiz?

En genel tanımıyla İnfluencer Marketing; Youtube, Facebook, Twitter, İnstagram gibi sosyal medya kanallarında takipçi sayısı yüksek kişilerin bir ürün, hizmet ya da marka hakkındaki deneyimlerini ve izlenimlerini farklı içerikler oluşturarak takipçilerine aktarmasıdır. Etkili bir dijital pazarlama metodu olan influencer marketingin temelinde ürünü ya da hizmeti bir marka olarak doğrudan aktarmak yerine insanları dolaylı yoldan influencerlar aracılığıyla etkilemek yatıyor.

Influencer Marketing’i Endorsement in Advertising olarak tanımlayacağımız “reklamda ünlü kullanımı”na benzetebiliriz, yani kökenlerinin buna dayandığını ve buradan beslendiğini söyleyebiliriz. Fakat influecer marketingin özüne biraz daha inersek; influencerların ünlülerin aksine herhangi bir yerde ve herkes olabileceğini ama aynı zamanda onları kitlelerinin gözünde etkili kılan şeyin sosyal medyadaki konumları ve takipçi sayıları olduğunu görürüz. İnfluencer, Instagramda popüler olan bir doğa fotoğrafçısı, Twitter’da tweet atan saygın bir kurumsal iletişimci ya da ürün deneyimleri ve paylaşımları ile insanları etkileyen bir blogger olabilir.

Bugün dünyaya baktığımızda, herhangi bir endüstride çok iyi yerlerde bulunan çok etkili insanlar olduğunu görmek mümkün. Bu noktada, markanın yapması gereken tek şey kimin hedef kitlesi ile marka arasında köprü kurarak kendisini en iyi şekilde tanıtabileceğinin kararını vermek olacaktır.

Peki influencer marketing neden önemlidir?
İnfluencer marketingte sıradan biri tüketiciyle bir ürün hakkındaki deneyimlerini ve görüşlerini paylaşmakta dolayısıyla markanın tüketicisine ulaşması daha kısa zamanda ve daha etkili bir yolla sağlanmaktadır. Yani fikirleriyle ve yorumlarıyla başkalarını etkileme özelliği olan bir kişinin ürününüzü tercih ettiğini duyurması hedef kitlesine ulaşma noktasında marka için çok önemli bir detay haline gelmektedir.

Influencer Marketing’i önemli kılan detaylardan biri de kullanıcıların gerçekliğe ve deneyime önem vermesi. Markanın kendi ürününü tanıtması için kendi ismini kullanarak yaptığı kurumsal bir çalışma bunun için inandırıcı ve yeterli olmazken birçok insanın takip ettiği, fikirlerine önem verdiği bir kimse aracılığıyla yaptığı çalışma daha etkili olabilmektedir.

Ayrıca yine influencerlar aracılığıyla marka, ürünü hakkında herhangi bir merakı olmayan satın alma fikri içerisine girmemiş kişileri influencerlar aracılığıyla da etkileyebilmektedir.

Unutmamak lazımdır ki etkili bir pazarlamanın olmazsa olmazlarından ikisi emek ve zamandır ve markalar için influencer, hedef kitlelerine en doğru zamanda ve en etkili biçimde ulaşmak için en doğru seçimdir.


En Yeniler

Image
2018-03-15
Baby Boomers'dan Kristalleşen Nesle Uzanan Elli Yıllık Yolculuk
Daha fazlası