background

İşe Renk Katanlar

Our Team Colours Up Everything We Do

Her fikir ayrı bir renk. Biz de o renkleri bir araya getirip bir ahenk oluşturuyoruz.

Each idea is a different colour. We are combining those unique colours to create harmony.

Image

Yavuz Gültekin

Kurucu Ortak Co-Founder

Tasarım yaparken onu izleyenleri adeta büyülüyor. Tasarım güzel olduğundan değil, çok hızlı olduğundan başınız dönüyor. Klavye kendisine yetişemediği için yazması gereken metinlerde hep bir eksiklik oluyor. Yok canım unuttuğundan değil, hızdan hep (!) Spor hayatının vazgeçilmezleri arasında. Hızlı öğrenme kabiliyeti ile de işinde herkesten hep bir adım önde!

He is dazzling everyone who watches him design. You feel dizzy because of his enormous speed as well as his unique design ideas. Since the keyboard cannot keep up his speed, he always skips some of the texts. You don’t say! Not that he forgets to do the work, it is all because of his speed (!) Sports is an indispensable part of his life. He is always one step ahead of everyone due his fast learning skills!

Image

Can Yücesan

Kurucu Ortak Co-Founder

Yaptığı işe bu kadar aşık başka birini biz henüz görmedik. Hangi durumda olursa olsun işe koşarak geliyor. Tek gün içerisinde milyonlarca iş halledebiliyor. Enerjisini nereden alıyor biz de merak ediyoruz. Yakında bu enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürüp ofise katkı sağlayacağız. Ayağım taşa çarptı demeniz bile yardıma koşması için yeterli. Sinirlendiğinde bir kaç yüz kilometre uzakta olsanız sağlığınız açısından iyi olur. Hehe.

We haven’t seen anyone who is in love what s/he does. No matter what happens, he streaks to work. He can complete millions of things in just one day. We are also wandering where this energy comes from. Soon we will turn this energy to electric energy and contribute to our office. He will come and help you in any circumstances even it is as simple as hitting your foot to a small rock. But when he gets angry, it is better to stay couple of hundreds of miles away.

Image

Nazan Bektaş

Sosyal Medya Yöneticisi Social Media Manager

Hepimizin o güzel yazılarını kendi yazdığı ve kendisini övmeyecek kadar alçakgönüllü olduğu için bu yazıyı yazmak da bana düştü. Ben kimim? Kendisi ofisin önemli Domino taşlarından biridir, çay olmadan yapamaz ve çok üşür. Özetle bu kadar :)

Since she wrote all those beautiful introduction of us and she is such a humble person to praise herself, I will write this one. Who is she? She one of the most important Domino of the office, she cannot live without tea, and she gets extremely cold. To put in a nutshell, this is who she is.

Image

Nurseda Çelikten

Grafik Tasarımcı Graphic Designer

Ofis yanıyor desek paniklemeyecek kadar sakin bir yapısı var. 🙂 Sakinliği kadar iş konusunda da oldukça disiplinli. Bir firmaya kurumsal kimlik yapılacak dediğimizde gözlerinden yıldızlar çıkıyor. Biz de o yıldızların etrafında hayaller kuruyoruz. Kurumsal kimliğiniz için güvenilir adres yani. 🙂 Alışveriş yapmak her kız gibi onun da büyük tutkusu. Bulduğu her boş anında da araştırma yapmaya bayılır!

She is extremely calm that she won’t even panic if we tell her that the office is on fire. In addition to her calmness, she is extremely well-disciplined towards her work. When we tell her “we will make corporate identity to a firm”, we can see stars shining in her eyes. And we are dreaming around those stars. She is the trustworthy address for corporate identity. Shopping is her passion as all other women out there. She loves researching when she finds the tinniest free time!

Image

Yücel Sürücü

Fotoğrafçı Photographer

Çektiği fotoğrafları beğendiği zaman “Çok temiz” der. Halbuki biz monitörleri düzenli olarak siliyoruz. Ondan temiz gözüküyor ama daha kendisine söylemedik. Anı yakalamaya bayılır. Gün ışığı ile güzel kareler yakalamak favorisi. Boş zamanlarını dericilik kursu ile değerlendiriyor. Kendine yaptığı deri çantalara herkes bayılıyor. Ekipmanlarını o çantalarda taşıdığı içinde kıskanç dolu gözlere maruz kalıyor. 🙂 Nazar etmeyin n’olur, çalışın sizin de olur.

When he likes the photographs he takes, he says “you could eat your dinner off that”. Actually, we are regularly cleaning our monitors. This is why the photographs looks this clean but we haven’t told him yet. He loves seizing the moment. Catching amazing poses with daylight is his favourite. He is attending to leather making course in his free times. Everyone loves his handmade leather bags. Since he carried his equipment in those bags, he is the target of jealous looks.  Don’t throw jealous looks, you can have that if you work enough.

Domino Grafik’in eğlenceli dünyasında yer almak için CV’nizi gönderin!

Send your CV to become a part of fun world of Domino Graphic!

İşimizi eğlenerek, öğrenerek, zevkle yapmayı seviyoruz. CV’ni info@dominografik.com mail adresine gönder, firmalara renk vermeye birlikte devam edelim.

We are doing our job by having fun, learning, and with pleasure. Send your CV to info@dominografik.com and let’s continue to add colours to firms together.